Letisko

 

 POZOR!!! Nová frekvencia

      130,130MHz           

Aerodrome JASNA je nové súkromné, medzinárodné letisko umiestnené v prekrásnom prostredí Nízkych Tatier, nachádzajúce sa pri vodnej nádrži Liptovská Mara - región Liptov, v tesnej blízkosti termálnych kúpalísk Bešeňová a Tatralandia. Vzniklo rekonštrukciou pôvodného práškarského letiska Gôtovany, vybudovaného v sedemdesiatych rokoch dvadsiateho storočia. Prevádzkové povolenie na prevádzkovanie letiska Jasna získal Ing. Miroslav Toma ako súkromná osoba dňa 14.12.2010 a následne bol letisku pridelený medzinárodný ICAO kód LZJS (Montreal dec. 2010) a ministerstvom dopravy SR pridelená rádiová frekvencia 123,4 MHz.

 

Letisko JASNA je verejné, medzinárodné letisko, v súkromnom vlastníctve s asfaltobetónovou dráhou 08/26. Spevnená dráha s dĺžkou 550 metrov a šírkou 15 metrov umožňuje celoročnú prevádzku. Trávnatý pás má rozmery  644 x 36 metrov. Súčasťou letiska je taxovacia dráha, apron, altánok a hangár, v ktorom sa nachádzajú zariadenia hygienickej potreby, sprchy, briefing, meteo, kuchyňa a dve samostatné štvorposteľové izby. V areáli letiska je možné pripojenie na internet prostredníctvom wi-fi.

 

Hangár letiska slúži pre parkovanie lietadiel. Úzka spolupráca bola nadviazaná s členmi Modelklub Liptov, ktorí na letisku našli pevné zázemie a miesto pre lietanie a hangárovanie ich obrích modelov kategórie XXXL. Už počas rekonštrukcie letiska, ktorá prebiehala takmer dva roky, sa na letisku Aerodrome JASNA uskutočnilo niekoľko pekných akcií. Patrí k nim aj medzinárodná letecko-modelárska akcia OBRY 2016 R/C Aircraft show (20. ročník, jún 2016), v rámci ktorej sa konalo aj oficiálne otvorenie Aerodrome Jasna International.  Fotky si môžete pozrieť TU a videoreportáže si môžete pozrieť TU.

 

Na letisku sú k dizpozícií nápoje a občerstvenie. Pizzeria Kubo zabezpečuje pre letisko JASNA teplé jedlá na objednávku s donáškou do 30 minút. V zime na letisku funguje požičovňa lyží a v lete požičovňa horských bicyklov. Rovnako je možné zapožičať osemmiestny minibus (viď. cenník služieb v sekcii kontakt). Lákadlom pre návštevníkov je nádherné prostredie Vysokých a Nízkych Tatier, ako v zimnom, tak i v letnom období, a tiež blízkosť termálnych kúpalísk Bešeňová a Tatralandia, s celoročnou prevádzkou.

 

Slovami majiteľa: Aerodrome JASNA má otvorené dvere pre všetkých nadšencov lietania, ale aj pre ostatných návštevníkov po dohovore na frekvencii, telefonicky, písomne alebo prostredníctvom známych. Uvítame akékoľvek stretnutia pilotov, modelárov, plachtárov, ako aj firemné, či teambuildingové aktivity, pre ktoré dokážeme vytvoriť stabilné zázemie s nádychom príjemnej atmosféry letectva. Navyše v blízkej dobe plánujeme predĺženie letiskovej dráhy,  založenie leteckej školy a výcvikového strediska, tandemové zoskoky, no rovnako je Aerodrome JASNA k dizpozícií pre rôzne spoločenské podujatia leteckého aj mimoleteckého charakteru.

 

Pretože Aerodrome JASNA je letisko nielen na lietanie!

  

 

Súkromná stránka majiteľa letiska